Inpac – Sälj- och produktutvecklingschef
Brinner du för affärsutveckling och att bygga långsiktiga kundrelationer? Är du bra på att identifiera och skapa nya affärsmöjligheter? Trivs du i en dynamisk roll där du, tillsammans med våra kunder utvecklar nya produkter och lösningar? Är du dessutom en trygg ledare som drivs av att leverera på högt uppsatta mål tillsammans med ditt team? Då är det dig vi söker för rollen som Sälj- och produktutvecklingschef till Inpac!
Om rollen
Inpac är en kontrakttillverkare av bland annat kosttillskott och probiotika och förpackningslösningar. Under de senaste åren har vi haft en stark tillväxt genom att växa tillsammans med våra befintliga kunder och etablera samarbeten med nya aktörer. För att säkerställa fortsatt expansion och framgång söker vi nu en Sälj- och produktutvecklingschef. Det är en nyinrättad roll som du får möjlighet att själv forma och utveckla.
I denna roll ansvarar du för försäljning och produktutveckling inom samtliga affärsområden. Du leder ett team på fyra personer och arbetar strategiskt såväl som operativt för att driva försäljning, utveckla produkter och bygga långsiktiga kundrelationer. Affärsutveckling är en central del av arbetet, där du ser möjligheter och skapar förutsättningar för fortsatt tillväxt.
Som medlem i Inpacs ledningsgrupp bidrar du med din expertis inom försäljning och produktutveckling. Du är strategisk och affärsorienterad samt fungerar som bollplank för övriga ledningsgruppen.
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter:
- Personalansvar för sälj- och produktutvecklingsteamet
- Leda och utveckla medarbetare
- Bygga och stärka relationer med nya och befintliga kunder
- Säkerställa hög kvalitet och effektivitet i produktutvecklingsprocessen
- Driva analys och utveckling av relevanta nyckeltal inom försäljning
Din profil
Vi söker dig som är en trygg ledare med ett starkt driv och en handlingskraftig inställning. Du trivs med att arbeta affärsnära i en både operativ och strategisk roll. Du har en god analytisk förmåga, är noggrann och strukturerad. Vidare trivs du i ett högt tempo med många parallella projekt och kan prioritera både ditt eget och teamets arbete effektivt.
Du har ett starkt kundfokus och drivs av att leverera på högt uppsatta mål tillsammans med ditt team.
Din kommunikationsförmåga är avgörande för att skapa förtroende och bygga samarbeten, både internt och externt. Du har en lösningsorienterad approach, är prestigelös och flexibel samt har en god förmåga att navigera i en snabbrörlig miljö.
Vi söker dig som har:
- Flerårig erfarenhet av försäljning och produktutveckling
- Erfarenhet av affärsutveckling och strategiskt arbete
- Erfarenhet från FMCG, livsmedel eller kosttillskott
- Ledarskapserfarenhet (meriterande)
Om Inpac
Inpac är ett snabbväxande företag med fokus på innovativa och hållbara produkt- och förpackningslösningar inom livsmedel och kosttillskott. Vi har en stark tillväxt och arbetar långsiktigt för att utveckla produkter och relationer som skapar värde för både kunder och företag.
Våra värderingar – Agera, Transparens och Samarbete – genomsyrar allt vi gör och driver oss mot framtiden.
Din ansökan
Inpac samarbetar med Academic Search i denna rekryteringsprocess. Ansök genom att klicka på “Ansök nu” och bifoga ditt CV och personliga brev. All information hanteras konfidentiellt enligt Academic Searchs integritetspolicy och GDPR. Det innebär att vi endast kan hantera din ansökan denna väg. Tack för din förståelse.
Vid frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta Seniorkonsult Anette Nordgaard, anette.nordgaard@academicsearch.se eller Researcher Tilde Alriksson, tilde.alriksson@academicsearch.se
Välkommen med din ansökan senast den 10 april 2025!